A baba súlya és súlyfejlődése
Az újszülött babánál megszületést követően egy élettani fogyás figyelhető meg az első 3-5 napban. Általában 100-150 grammot esik vissza a baba súlya, melyet a következő 10 napban visszanyer. Ha a súlyvesztés mértéke nem haladja meg a születési súly egytizedét (vagyis maximum 10%-át), a fogyás nem tekinthető kórosnak. A csecsemők általában a 4. vagy 5. nap után kezdenek újra gyarapodni, és a 10-15. nap környékén érik el a születési súlyukat.

A baba súlya és a súlyfejlődés üteme
A csecsemő súlygyarapodása jelezheti egészségi állapotát, de csak az összes többi adattal együtt értelmezhető helyesen. Általában a csecsemő súlya 150-200 grammal növekszik hetente, ennek megfelelően az első 4 hétben körülbelül 400 gramm, majd a 2-6. hónap között havonta 600 gramm súlygyarapodás jellemzi a növekedését.
Ha ettől elmarad a baba súlygyarapodásának mértéke, akkor meg kell nézni, mennyit nőtt a baba hosszra. (Fontos tudnod, hogy a baba súlya és testhossza soha nem növekszik egyszerre.) A havi gyarapodás mértéke legalább 400 gramm kell, hogy legyen! Ezt a gyermekorvosok és védőnők nagyon szigorúan ellenőrzik!! Azonban a babák nem minden esetben fejlődnek a nagykönyvben leírtak szerint, hiszen saját önálló személyiségek, egyéni fejlődési ritmussal. Azoknál a kisbabáknál, akik genetikailag is magasabb testalkatot örököltek, szintén kevesebb lehet a súlygyarapodás mértéke és intenzívebb a hossznövekedés. Amennyiben a baba súlya nem gyarapszik 400 grammot havonta, javasolt megnézni a gyermek fejlődésének ütemét a percentilis görbék segítségével is! Ebben segít neked Percentilis kalkulátorunk!
A súlyfejlődésük alapján megkülönböztetjük az átlagos csecsemőket, és vannak, akik eltérnek az átlagtól, de ez nem minden esetben jelenti, hogy kevés az anyatej a baba számára, ha nem megfelelően gyarapszik. Fontos, hogy a súlygyarapodás mértéke grammban kifejezve minden babánál eltérő lehet. A szakemberek ezért a gyarapodás születési súlyhoz viszonyított mértékét követik nyomon a percentilis táblázatok segítségével. Soha ne hasonlítsd kisbabád súlyát más babákéhoz, csak azt figyeld, hogy a súlygyarapodás üteme követi-e a percentilis görbét! Ezt Fejlődési kalkulátorunk segítségével ki is számolhatod!
Kizárólag anyatejjel táplált babák súlyfejlődése
Az első hónapokban a kizárólag szoptatott csecsemők gyorsabban gyarapodhatnak, olykor már 3-4 hónapos korra megduplázhatják születési súlyukat, majd ezt követően gyarapodásuk lassabb lehet. Általában jellemző, hogy hat hónapos korra duplázódik, egyéves kor körül pedig megháromszorozzák születési súlyukat a csecsemők. Hat hónapos kor után a baba súlya havonta már csak 400-500 grammot gyarapszik, hiszen egyre többet mozog, és a bevitt energia jelentős részét lemozogja.
Vegyesen vagy csak tápszerrel táplált babák súlyfejlődése
Amennyiben kisbabádat tápszerrel táplálod, a tápszerek hígítási aránya tekintettel van nemcsak a baba táplálék-, hanem a folyadékszükségletére is. Valamint javasolt követni az adagolási útmutatót, mely életkorban hányszor és milyen mennyiségű tápszer adása javasolt. Persze vannak nagyobb vagy kisebb étvágyú babák, akik a javasolt mennyiségtől eltérő adagot igényelhetnek. A tápszerrel táplált csecsemőknél még nagyobb figyelmet igényel a súlygyarapodás mértéke. Kizárólag anyatejes táplálás esetében gyorsabb ütemű gyarapodás is megfigyelhető. A kizárólag tápszerrel táplált csecsemőknél azonban a fokozott súlygyarapodás mértéke túletetésre is utalhat. Ilyenkor érdemes a gyerekorvosnak jelezni és tanácsát kérni a súlygyarapodás mértékét és a tápszer javasolt adagolását illetően!
A baba súlyának mérése
A baba megszületése után az első hetekben javasolt az anyatej mennyiségének ellenőrzése mérés segítségével! A babamérleget sok esetben már a védőnői tanácsadóban is lehetséges kölcsönözni az első 2-3 hónapra! A babát etetés előtt tedd tisztába szükség esetén, majd mellre tétel előtt mérd meg a súlyát és jegyezd fel egy füzetbe! Majd szoptatás után ismét mérd meg a kisbaba súlyát, hogy megtudd, mennyi anyatejhez jutott! Hogy pontosan milyen jelei vannak annak, hogy kisbabád elegendő anyatejhez jut-e, arról itt olvashatsz. Ez a mérés főként akkor fontos, ha a baba súlya kezdetben sokat csökken, koraszülött, esetleg újszülöttkori sárgaság alakul ki nála, és gyermekorvos javasolja a rendszeres ellenőrzést. A méréssel nemcsak a kisbabád napi anyatejmennyiségét követheted nyomon, hanem fejlődési ritmusát is.
A baba testsúlyának mérése a kezdeti időkben hetente (első 6 hét), majd kéthetente, ezt követően pedig havonta javasolt. A napi mérés nem ajánlott, mert rövid időn belül a babák nem gyarapodnak egyenletesen. A gyakori mérés könnyen félrevezető lehet. A baba valós testsúlyának nyomon követése érdekében jelölj ki hetente, kéthetente, majd havonta egy napot, amikor a mérést elvégzed. A csecsemőt vetkőztesd meztelenre, és úgy helyezd a mérlegre. A mérést mindenképp étkezés előtt, pl. reggel az étkezés előtt vagy este a fürdés előtt ajánlott elvégezni. Az étkezés utáni mérések nem adnak releváns eredményt. Fontos tudnod, hogy a súlygyarapodás mértékét befolyásolhatja a családi jellegzetességek (testalkat), a táplálás módja (anyatejes, vegyes, csak tápszerrel táplált), ezért soha ne másokhoz viszonyíts, hanem használd a percentilis görbéket.
A csecsemő súlyfejlődése és annak problémái
A kisbabák eltérő ütemben fejlődhetnek, ennek megfelelően súlygyarapodásuk is eltérő lehet. A csecsemő súlygyarapodásánál legfőképpen a havi súlygyarapodás mértékét kell figyelembe venni. Amennyiben a havi súlygyarapodás mértéke nem éri el a 400 grammot, jelezni kell a gyermekorvos felé. A nem megfelelő súlygyarapodás a kizárólagosan szoptatott csecsemők esetében utalhat arra, hogy kevés az anyatej számukra. Az anyatej mennyisége gyakori mellre tétellel fokozható, így mindenképpen javasolt a baba igény szerinti szoptatása. Sok édesanya a súlyfejlődés elmaradása miatt aggódik, megfelelő minőségű vagy mennyiségű-e az anyatej.
Az alábbiakban összefoglaljuk, mely jellemzők adhatnak okot aggodalomra, ez esetben feltétlenül vitasd meg a kérdést orvosoddal és védőnőddel!
Lassú súlyfejlődésnél a babára jellemző (amennyiben ezeket tapasztalod, nincs ok aggodalomra)
- éber, egészséges kinézet
- jó izomtónus
- pisis pelus 6/nap
- világos, híg széklet
- lassú, de egyenletes gyarapodás
- minimum 8 szoptatás, amelyek 10-20 percig tartanak
- háttérben genetikai okok, családi anamnézis van általában
Aggodalomra adhat okot az alábbi tünetek megjelenése a babánál:
- első 6 hónapban havonta 300 gramm alatt van a súlygyarapodása
- egy hónap alatt súlya nem gyarapszik
- étvágytalan
- rosszkedvű, aluszékony
- ritkán ürít székletet, azt is nehezen
- sokat bukik
- sokat sír és nem tudni pontosan az okot
Súlyállás (gyarapodási kudarc) jellemzői:
- apatikus (közömbös, kedvetlen) vagy sír
- gyenge izomtónus
- kevés vizeletes pelenka, a vizelet „erős” szagú
- ritka, kis mennyiségű széklet
- szopás száma kevesebb, mint 8 naponta, és rövid ideig tartanak
- tejleadó reflexnek nincs jele
- súly stagnál
- fogyás
- háttérben fizikai, környezeti, pszichés okok állnak
Fontos, hogy lassú súlyfejlődés esetén légy türelmes, szoptass kitartóan és ne befolyásoljon más, hasonló korú babák súlya, csupán a saját gyarapodási görbéteket kövesd nyomon. Amennyiben a gyermeked súlya nem növekszik, akkor sincs ok aggodalomra, beszéld meg mielőbb gyermekorvosoddal, hogy mi a megoldás. Amennyiben a súly egy adott időszakban nem gyarapodott, ellenben kisbabád hossza nőtt, nincs ok aggodalomra, a következő hetekben vélhetően súlyban fog gyarapodni.
Lehet-e elhízott egy kisbaba?
Amennyiben gyermeked kizárólag anyatejet kap (azaz semmi mást, teát sem), akkor a válasz NEM! A szoptatott csecsemők súlygyarapodása néha egészen egyedi lehet és jellemzően gyorsabb az első hónapokban, de a természet “tudja a dolgát”, és a mozgásfejlődés beindulásával jellemzően eltűnnek a kis hurkácskák. Kizárólagósan szoptatott baba akár 3-4 hónapos korára meg is duplázhatja a születési súlyát, majd fokozatosan megfigyelhető egy kisebb mértékű súlygyarapodás a duplázást követően!
Más a helyzet abban az esetben, ha a kisbabát tápszerrel táplálod, netán az anyatej mellé kap kiegészítésként 6 hónapos kor felett életkornak megfelelően adható gyümölcsök frissen préselt levét, és elkezdődik a hozzátáplálás. Általános szabályként elmondható, hogy javasolt kerülni a hozzáadott cukrot tartalmazó italok, ételek adását a csecsemőnek, ezért cukrozott víz, cukrozott tea adása kifejezetten kerülendő! Optimális esetben egy kisbaba 6 hónapos koráig csak anyatejet, annak hiányában tápszert kap, és a hozzátáplálás is csak 6 hónapos korban kezdődik meg. A baba folyadékszükségletéről itt olvashatsz többet! Amennyiben a percentilis görbék alapján a baba súlynövekedése nagyobb mértékű ebben az időszakban, akkor érdemes a gyerekorvossal konzultálni, megfelelő-e a tápszer adagolása a kisbabának.
Ritka esetben előfordulhat, hogy a fokozott súlynövekedés hátterében cukorbetegség állhat - erre akkor gyanakodhatsz, ha egyik napról a másikra kisbabádnál sokkal gyakrabban kell pelenkát cserélni a vizeletürítés miatt. Nagyobb lehet a baba szoptatási és más folyadék iránti igénye (gyakori szoptatási igény léphet fel növekedési ugrás időszakában is), valamint aluszékonyabbá válhat. A gyanúdat feltétlenül jelezd a védőnőnek és a gyerekorvosnak, akik szükség esetén elvégzik a megfelelő vizsgálatokat.
Lényeges, hogy gyermeked súlynövekedését egészen 3 éves koráig nyomon kövesd a fejlődési görbék segítségével. Míg kisbabakorban a súly nem megfelelő ütemű növekedése jelent problémát, az 1-3 évesek körében egyre gyakoribb a túl gyors súlynövekedés, amely nem megfelelő táplálkozási szokásokra utalhat. Ne feledd, ez az időszak kritikus gyermeked jövőbeni egészsége szemponjából!
Tetszett a cikk? Keresd fel a Nutriklub Baba fejlődése szekcióját még több információért, vagy olvasd el a Percentilis táblázatról szóló cikkünket. Tapasztalt védőnőnket is bármikor felkeresheted tanácsért. Az életkoralapú Facebook-csoportjainkban pedig olyan anyukákkal beszélgethetsz, akik szintén a hozzátáplálás útján haladnak gyermekeikkel - gyere és csatlakozz!
Volt gondotok a súlygyarapodással? Miért? Hogy oldódott meg? Meséld el kommentben, hogy megnyugtass más aggódó anyukákat!
Más anyukák hozzászólásai (-- db)