A baba napirendje és kialakítása
Az újszülött baba kezdetben sokat alszik, ami a harmadik héttől fokozatosan megváltozik, csökken a baba alvásigénye és az alvások mennyisége az etetések között. Ebben az időszakban már megkísérelhető a baba napirendjének kialakítása.
A baba napirendje kialakításának első lépéseként kövesd kiemelkedő figyelemmel első pillanattól kezdve a csecsemő evési, alvási és éberségi tevékenységeit. Mindenképpen babádra összpontosíts, próbáld meg kitalálni, hogy mikor mit szeretne. Jegyezd fel egy füzetbe, mikor mit csinál (eszik, alszik, éber állapotban van), így könnyen vissszanézheted a napokat és ennek segítségével kialakíthatod az optimális napirendet számára.Az újszülött babát javasolt levegőztetni ez is a napirend részévé válik, hiszen a friss levegő mindkettőtök számára fontos.
Szükséges-e a baba napirendjének kialakítása?
A baba napirendjének kialakításával kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Van olyan édesanya, aki ragaszkodik a baba napirend kialakításához és van, aki teljes mértékben a csecsemőre hagyja, hogyan alakul a nap. Persze, azt le kell szögezni, hogy pontosan egyforma napok nincsenek. Azok az édesanyák, akik a napi rutint választják, sokkal kiegyensúlyozottabbnak érzik magukat, hiszen a naponta ismétlődő rendszer kialakításának köszönhetően a kisbaba mindig tudja, hogy mi után mi fog következni. A kisbaba a napirendnek köszönhetően biztonságban érzi magát, kiegyensúlyozottá válik és megtanul bízni szüleiben.
Milyen a baba jó napirendje?
Az igazi baba napirend lényege az, hogy nem az órát kell figyelni, hogy percre pontosan mikor mit kell csinálnia a csecsemőnek, hanem a cselekvések egymás utáni követése adja a biztonságot a baba és édesanya számára egyaránt. Pl. evés után játék következik, délutáni alvás után séta következik. Az alvások és ébrenléti idők hossza életkoronként nagyjából megegyezik, de lehetnek eltérések is benne.
A baba napirend kialakításában mindenképpen kell a rugalmasság, hiszen tényleg nincsenek egyforma napok! Ne aggódj, ha azt tapasztalod, hogy ébredést követően még nem éhes kisbabád, csak egy óra múlva kér enni, de akkor sincs gond, ha játék közben hamarabb elálmosodik és elalszik. Olykor egy-egy sorrend megváltozhat, majd az azt követő napon minden a régi, megszokott vágányon halad.
A jó napirend hatása a családra
A baba napirendjének kialakítása az egész család életére pozitív hatással lehet, viszont ha szigorúan óramű szerinti a baba napirendje, az letörheti a baba akaratát és rossz hatással lehet a bizalom kiépítésére is. A kisbaba soha nem azért sír, hogy a szüleit bosszantsa, hanem azt jelzi, hogy szüksége van az édesanya segítségére, közelségére. Ha a babát sírni hagyják, mert van még fél óra az etetésig, akkor ezt úgy élheti meg, hogy hiába kér, nem kap segítséget, ennek következtében kevésbé bízik az őt körülvevő világban.
Napirend kihívásai 1 éves kor felett
A legtöbb baba alvásigénye egy éves kora körül alacsonyabb, már csak egyszer alszik napközben, ennek köszönhetően a baba napirendje is megváltozik, hiszen az étkezések ideje átrendeződhet. Ez nagyban függ attól, hogy a baba mikor ébred reggel, mennyire fárad el a délelőtt folyamán és mikor alszik el délután. Előfordulhat, hogy olykor kimarad az ebéd és a délelőtti játékot az alvás követi. Majd 1-2 éves kor környékén úgy érezheted, gyermekednek már nincs szüksége a napirendre, hiszen folyamatosan ellentmondóan viselkedik és mást akar, mint ami a napirend szerint következik. A gyermek próbálgatja, feszegeti a határait, ezért is kell minél magabiztosabban kiállnod az elképzelésed mellett a napirenddel kapcsolatban. Ekkor van a legnagyobb szükség a baba napirendre, hiszen a gyermek ebben az időszakban tanulja meg csak igazán, hogyan alakulnak a hétköznapok, mikor mit csinál a család és mik a pontos szokások.
A baba napirend megváltozásának okai
Amikor már úgy érzed, végre van egy kis rendszer a baba életében, minden zökkenőmentesen halad a maga útján, akkor biztos lehetsz benne, hogy a következő napon történik valami, ami az egész napirendet átmenetileg összekuszálja. Hogy mik boríthatják fel a napirendet pontosan?
- Növekedési ugrás: a baba fejlődésében a 3., 6. héten és a 3., 6. hónapban megfigyelhető egy növekedési ugrás. Ennek köszönhetően a baba étvágya egyik napról a másikra megnő. Egyre sűrűbben kér enni, ami gyakori, akár fél óránkénti szoptatást jelenthet. Pár nap szükséges ahhoz, hogy az anyatej mennyisége követni tudja a kisbaba megemelkedett tápanyagszükségletét, majd újra visszaáll a rend és vele együtt a megszokott napirend.
- Fogzási időszak: vannak babák, akiket a fogzási időszak nagyon megvisel. Nappal sokkal nyűgösebbek, éjjel pedig gyakran felébrednek. Ennek következtében a baba alvásritmusa felborulhat mind nappal és éjszaka, ami szintén a napirend átmeneti változását eredményezi.
- Alvási rend és a baba alvásigényének megváltozása: az újszülött baba nagyon sokat alszik, majdnem minden etetés után. Ahogy növekszik, a baba alvásigénye csökken. Három hónaposan a legtöbb baba még 4 alkalommal alszik napközben, majd 7-10 hónapos kor körül ez kettőre csökken. Minden egyes nappali alvásigény-változás esetében a baba napirendje is átrendeződik.
- Költözködés: előfordulhat, hogy a kisbaba megszületését követően a család új otthonba költözik. Ez nagy hatással lehet a kisbaba életére, amíg meg nem szokja új környezetét, mely szintén eredményezhet átmeneti napirendváltozást.
Amennyiben azt tapasztalod, a kisbabád napirendjének felborulása összefüggésben van a fentebb említett tényezőkkel, akkor legyél nagyon türelmes vele. Figyeld ezekben a nehezebb napokban kisbabád szükségleteit és próbáld minél többet babusgatni őt. Általában néhány nap alatt (5-7 nap) rendeződik a helyzet, a baba elegendő tápanyaghoz jut, a fogzási tünetek csillapodnak, az új otthont megszokja és visszaáll a régi napirend. Az alvási rend változása miatt a baba szintén néhány nap alatt beállítja az új napirendjét.
Tetszett a cikk? Keresd fel a Nutriklub Fogzás és gondozás szekcióját még több információért. Tapasztalt védőnőnket is bármikor felkeresheted tanácsért. Az életkoralapú Facebook-csoportjainkban pedig olyan anyukákkal beszélgethetsz, akiknek babája a Te babáddal egyidős - gyere és csatlakozz! Nálatok is van napirend?
Hogyan sikerült kialakítanod kisbabáddal együtt? Meséld el kommentben!
Más anyukák hozzászólásai (-- db)