Fogzás jelei és tünetei: étvágytalanság
A fogzás tüneteinek enyhítése
Babád fogzási időszaka nagyon megterhelő lehet számodra is, hiszen ezekben a napokban sokkal nyűgösebb, és nyugtalanabbul alhat. A legtöbb esetben hat hónapos kor körül kezdenek előbújni az első fogak, de a fogzás tünetei – a fokozott nyálzás és a fogíny érzékenysége – már sokkal hamarabb jelentkezhetnek, amikor még csak a fogcsíra indul növekedésnek. Talán már Te is szembesültél vele, hogy fogzási időszakban a korábban jó étvágyú kisbabád a fogak kibújása környékén napokig alig akarja elfogadni az ételt, sokkal étvágytalanabb. Ez a fogzás tünetei közé tartozik és ennek az az oka, hogy a fogíny rettentő érzékennyé válik.
Mit tehetsz az étvágytalanság ellen?
A fogzáskor észrevehető étvágytalanság esetén mindenképpen próbálkozz hígabb állagú, kanalazható, hűvösebb hőmérsékletű ételek adásával. Van olyan baba, aki a fogzási időszakban a falatos ételeket részesíti előnyben. Gyakran előfordulhat még a szoptatást, annak hiányában a tápszert is elutasítja átmenetileg a fogzáskor fellépő fogínyérzékenység miatt. Ebben az esetben az álometetés is sokat segíthet. A korábban bevezetett ételeket készítsd minél pépesebbre gyermekednek. Recepttárunk segítségedre lehet az ételek elkészítésében a baba életkorának megfelelően.
Étvágytalan baba
A fogzás tünetei közé tartozik az étvágytalanság is. A cumisüveg helyett itatópohárból, műanyag vagy vastag falú üvegpohárból itasd meg a babát. Amennyiben a baba fő tápláléka az anyatej, akkor elutasítás esetén azt is kínáljuk pohárból vagy kanállal.A pohár használatáról itt olvashatsz hasznos tanácsokat.
- Próbálkozhatsz értékes tápanyagokban gazdag tejpépek adásával is. A tejpépek nemcsak önmagukban elkészítve adhatók, hanem ételeket is lehet dúsítani velük. Zöldség- vagy gyümölcspüréhez keverve (1-2 kanál mennyiség), tápanyagokban gazdag étel készíthető a gyermek részére.
- Ha a te gyermeked is elutasítja az anyamellet vagy a cumisüveget a fogzási időszakban, akkor (ha előzetesen gyermekorvosoddal vagy védőnőddel egyeztetve már megkezdted a hozzátáplálást) egy-egy étkezés kiváltható tejpépek adásával. A kanál használata nem okoz kellemetlen fájdalmat a baba számára, és hozzájut minden értékes tápanyaghoz ezekben a nehéz napokban is. A hozzátáplálás megkezdésével kapcsolatban bővebb információt itt találsz.
- Kínáld gyakrabban, kisebb mennyiségű étellel és itallal. A folyadékpótlásra fokozottan figyelj abban az esetben, ha egy falatot sem hajlandó enni. Ebben az időszakban ne próbálkozz új ízek bevezetésével, inkább részesítsd előnyben kedvenc gyümölcseit és zöldségeit. A fogak kibújását követően visszaállhatsz a megszokott étrendre mindaddig, amíg újra meg nem jelenik egy jel a fogzás tünetei közül.

Amennyiben a gyermek étvágytalansága elhúzódik, pár napnál is tovább tart, javasolt jelezni gyermekorvosnak. Az étvágytalanság hátterében ugyanis nem csak fogzás állhat. Okozhatja táplálási hiba, tehéntej-allergia, vasszint csökkenése, emésztési, felszívódási zavarok egyaránt. Amikor elkezdődik a hozzátáplálás mindenképpen javasolt, hogy a szülő próbáljon gyermekével együtt enni, még, ha kezdetben ez kicsit nehezebb. Sok gyermek nem szeret egyedül enni, majd az édesanya unszolására, csak még egy falatot egyél kérésekre az ételek elutasítása fokozódhat is.
Hasznos tanács az édesanyának
A fogzási időszak számodra is megterhelő lehet. A baba alvása felborulhat éjjel is gyakrabban ébredhet. A nehezebb napokban próbálj nappal is annyit pihenni a babával, amennyit csak tudsz. Hidd el nem baj, ha pár napig nem ragyog a lakás vagy meleg ételt rendelsz ebédre, vacsorára. Ha nagyon fáradtnak érzed magad kérj segítséget Párodtól, nagyszülőktől vagy barátoktól, akik mindig örömmel vigyáznak a babára. Gyermeked megérzi a fáradtságod, még nyűgösebb lehet.
Tetszett a cikk? Keresd fel a Nutriklub fogzás szekcióját, még több információért, vagy olvasd el a fogzási fájdalom csillapítása cikkünket. Tapasztalt védőnőnket is bármikor felkeresheted tanácsért. Az életkoralapú Facebook-csoportjainkban pedig olyan anyukákkal beszélgethetsz, akik szintén a fogzással küzdenek - gyere és csatlakozz!
Nálatok is étvágytalanságot okozott a fogzás? Hogy oldottad meg? Meséld el kommentben!
Más anyukák hozzászólásai (-- db)