Fogzás tünetei, fájdalomcsillapítás
A fogzás
A babafogzás jelei a legtöbb esetben hat hónapos kor körül jelentkeznek, de vannak kisbabák, akiknél már 3 hónapos korban is mutatkozhatnak a fogzás tünetei. A babafogzás minden babát más módon érinthet. Vannak kisbabák, akik a tejfogak áttörése előtti időszakban nagyon nyugtalanok, sokat sírdogálnak, esetleg rosszul alszanak, és van olyan eset is, amikor a szülő véletlenszerűen fedezi fel az újabb fogacskákat a baba szájában minden előzmény nélkül.
A fogzás tünetei: a fájdalom
A tejfogcsírák növekedése közben a fogak egyre jobban nyomulnak a fogíny felszíne felé, ami fájdalommal járhat. Ez a nyomásérzés már 2-3 hónapos korban is jelentkezhet, de ez nem jelenti azt, hogy pár napon belül már ki is bújik az első fog, csak egy jelzés a szülők számára, hogy a fogcsírák növekedése egyre intenzívebb. Kezdetben feszülni és viszketni kezd az íny azon a területen, ahol az első fogak áttörnek majd. A legtöbb baba ebben az időszakban erőszeretettel rágcsálja a kezét, keményebb játékait, amit a fájdalmas területre helyez, és ezzel próbálja kompenzálni a fokozott nyomást.
Hogy pontosan mi a fogzássorrend és mikor bújnak ki a kisbaba fogai, azt előre nem lehet megmondani, hiszen eltérhet a nagykönyvben leírtaktól. A szemfogak helye akár 6 hónapon keresztül is meg lehet duzzadva, de a legtöbb esetben 15-16 hónapos korban töri át a felszínen magát. A fogzási időszak egészen 3 éves korig is eltarthat. Ezért folyamatosan lehetnek rövidebb-hosszabb fogzási időszakok, amik a baba napjait megnehezíthetik. Az őrlőfogak áttörése szintén nagy fájdalommal járhat. A fogzás sorrendjéről és jeleiről többet olvashatsz cikkünkben.
A fogzás tüneteinek csillapítása
Nagyon sok lehetőség van a babafogzás tüneteinek enyhítésére. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy minden babánál más módszer válhat be. Ezért nem kell megállni rögtön az első lehetőségnél és elkeseredni, ha nem válik be kisbabádnak. Válassz egy újabb módszert, talán az lesz a legmegfelelőbb, hogy kisbabád kellemetlen fogzástünetei csökkenjenek.
Kisebb fájdalmakra ölelést vagy érdekes játék bevetését ajánljuk, már ezek is képesek elvonni a baba figyelmét a fogzás tüneteiről. Anyatejes babák esetében mindenképpen javasolt szoptatás előtt és után egy kis ínydörzsölés, mely történhet tiszta kézzel vagy egy hideg, tiszta törölköző, textilpelenka segítségével is.
Fogzási kenőcsök, gélek: többféle kenőcs és ecsetelő kapható, amit a baba fogínyére lehet kenni a fogzási időszakban. Ezek a szerek csökkenthetik a baba fájdalmát, kellemetlenségérzetét - főként azok a szerek hatásosak, amelyeket használat előtt a hűtőben le kell hűteni. Alaposan mosd meg a kezed, óvatosan nyúlj be a baba szájába, majd körkörös mozdulatokkal oszlasd el a baba érzékeny fogínyén a kenőcsöt vagy gélt. Pontosan olvasd el a használati utasítást, mert egyes összetevők miatt (pl. Lidocain) a napi javasolt használat korlátozva van. Amennyiben a baba torkára vagy nyelvére túl sok kerül a zsibbasztó hatású készítményből, félrenyelést és fulladást is okozhat!
Hígabb állagú, hűvösebb ételek: fogzási időszakban a baba étvágytalanabb lehet. Olykor a darabosabb ételek megrágása is fájdalommal járhat számára. Próbálkozz hígabb állagú ételek adásával, kínáld a nehéz napokon kedvenc ételeivel. Etetések előtt a fém babakanalat kicsit lehűtheted a hűtőben, így csökkentheti a hideg kanál kisbabád fájdalmát. Amennyiben már eszik a baba kefirt, natúr joghurtot, szintén kiváló lehet a hideg étel fogyasztása. Az is megfelelő, ha az összedarabolt életkornak megfelelően adható gyümölcs-, zöldségdarabokat feltálalás előtt kicsit beteszed a hűtőbe. Kisbabád szívesen fogja rágcsálni a hűvösebb gyümölcsöt vagy zöldségfalatokat.
Homeopátia: a homeopátiás szerek alkalmazása nagyon kedvelt az édesanyák körében. A homeopátiás szereknek két csoportja ismert, vannak az alkati szerek, melyek bizonyos tünetek esetén alkalmazhatóak, és vannak a komplex szerek, ami nagyon sok babának segíthet. Mindenképpen fordulj homeopátiás szakemberhez vagy kérd ki a gyógyszerész véleményét a patikában, hogy kisbabád tüneteinek megfelelően, melyik homeopátiás szer alkalmazását és milyen adagolásban javasolják.
Borostyánlánc: a borostyánlánc egy természetgyógyászati módszer, amikor is a kisbaba nyakába borostyánkőböl készített láncot tesznek. A borostyánlánc alkalmazásáról megoszlanak a vélemények. A legtöbb szakember balesetveszélyesnek tartja. A baba biztonsága érdekében mi sem javasoljuk a használatát, hiszen jobb elkerülni a balesetveszély legkisebb kockázatát is.
Fogzást segítő játékok: a folyadékkal töltött, hűthető rágókák szintén sokat segíthetnek a kisbaba feszülő, fájdalmas ínyének enyhítésében. Elegendő, ha ezeket a játékokat csak néhány percre teszed be a hűtőbe, nem kell fagyasztani, hiszen a túlságosan hideg rágókát a baba elutasíthatja.
Fájdalomcsillapító készítmények: abban az esetben, ha már nagyon sok módszert kipróbáltál, de egyik sem enyhíti kisbabád fogzási fájdalmát, a gyermekorvos javasolhatja a fájdalomcsillapító készítmény alkalmazását is. Ne feledd, az, hogy kisbabád éjszaka gyakran felébred, nem egyértelműen annak a jele, hogy fogzik. A legtöbb baba 6-12 hónapos kor között gyakran ébred éjszaka, ezek a „rossz alvós időszakok”, melynek több oka is lehet. A nyugtalan alvás nagyobb mozgásfejlődési mérföldkövek előtt is megfigyelhető. Semmi esetre sem szabad minden rosszul alvó éjszaka után fájdalomcsillapítót adni a kisbabának. Hogy pontosan mik a fogzás jelei, azt megtudhatod cikkünkből.
Tetszett a cikk? Keresd fel a Nutriklub fogzás szekcióját, még több információért, vagy olvasd el a Fogzás jelei cikkünket. Tapasztalt védőnőnket is bármikor felkeresheted tanácsért. Az életkoralapú Facebook-csoportjainkban pedig olyan anyukákkal beszélgethetsz, akik szintén a fogzással küzdenek - gyere és csatlakozz!
Nálatok mi vált be fogzásra? Kipróbáltátok valamelyik módszert? Meséld el kommentben!
Más anyukák hozzászólásai (-- db)