Oltások: védőoltások kisbabáknak
A csecsemő oltásának fontossága
Közvetlenül a születés után az újszülött immunrendszere nem olyan fejlett, hogy a betegségekkel szemben védekezni tudjon. Ennek következtében érzékenyebb számos fertőzéssel szemben, melyeket mi, felnőttek nap mint nap könnyedén leküzdünk. A baba immunrendszere folyamatosan változik és fejlődik.

Aktív és passzív immunitás
Az immunitás a szervezet védekezőképessége, mely bizonyos fertőzést okozó organizmusokkal szemben védelmet nyújt a szervezet számára. Az immunitás feladata, hogy a szervezet idejében felismerje a testbe jutó idegen anyagokat és képes legyen a megfelelő immunválasz kialakítására. A szerzett immunitást a betegségekkel történő találkozások alakítják ki, ezért is lehetnek gyakrabban betegek a gyerekek az első években.Már a magzati életben bizonyos anyai immunglobulinok átjutnak a méhlepényen keresztül, amik születés után kis ideig még megtalálhatók a baba szervezetében. Valamennyi immunglobulint az anyatejjel is kap a baba, de csak a friss anyatejen keresztül. A lefejt, tárolt anyatejben ezek az immunglobulinok már nem találhatók meg. Az anyatejes táplálásnak jelentős védőhatása van a bélrendszeri, légúti fertőzésekkel szemben valamint allergia megelőzésében is szerepet játszik.
Aktív immunitás alakul ki akkor, ha maga a kórokozó, míg passzív immunitás, ha az ellene védő ellenanyagok jutnak a szervezetbe, akár természetes, akár mesterséges úton.
Az anyatejnek több, a kisbaba immunrendszerét támogató komponense is van (az anyatej összetétele). Ilyenek például a prebiotikumok, melyek segítik a jótékony baktériumok szaporodását. Az anyatejnek tökéletes tápanyagtartalma van, ezért a legjobb immunrendszer-erősítő kisbabád számára.
A kötelező és választható védőoltások
Az oltások biztosítják a baba számára, hogy súlyos betegségekkel szemben ellenállóvá váljon a szervezete. Az oltások során az orvos a baba testébe legyengített formában juttatja az adott fertőzés, betegség kórokozóit. Ez a mennyiség a baba számára is legyőzhetővé teszi a betegséget, így immunissá válik rá, ami azt jelenti, hogy immunrendszere megtanul védekezni az adott kórokozó ellen. Azt gondolhatjuk, hogy bizonyos betegségek annyira ritkák, hogy a babának nincs szüksége oltásra ezekkel szemben. Fontos tudni, hogy ezek a betegségek az immunizáció miatt váltak ritkává! Az immunizáció pont azért olyan fontos, mert egy járvány kitörése a nem beoltott babák között elég ahhoz, hogy egy súlyos betegség újból gyakorivá váljon.
Mikor kerül sor az első oltásokra?
A babák születésük után, még a kórházban megkapják első védőoltásukat. Az ezt követő oltások két hónapos korban esedékesek, mert ebben az időszakban kezdik elveszíteni az anyáktól kapott immunitást. Ezeket a házi gyermekorvos adja be. A védőnőd és gyermekorvosod fel fogja hívni a figyelmedet az oltások időpontjára.
Kötelező védőoltások 3 éves korig
0-4 hetes korban: A BCG (Bacillus Calmette-Guérin) elleni oltást 6 hetes korukig kapják meg az újszülött babák.A védőoltás a gyermekkori tuberkulózis (tbc, tüdőgümőkór) ellen nyújt védettséget. Az oltás helyén átmeneti duzzanat, bőrpír jelentkezhet és gennyes váladék is ürülhet belőle. 2012. augusztus 1-je óta a BCG újraoltás megszűnt. A baba újraoltását akkor sem kell elvégezni, ha nem tapasztalható semmilyen oltási reakció. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO), számos nemzetközi és hazai szakmai szervezet egybehangzó véleménye alapján a heg hiánya ugyanis nem jelenti a mérhető immunológiai válasz hiányát.
2 hónapos korban: DPT-IPV-HiB+PCV13
3 hónapos korban: DPT-IPV-HiB
4 hónapos korban: DPT-IPV-HiB+PCV13
- A DTPa - IPV a torokgyík, a szamárköhögés, a tetanusz és a járványos gyermekbénulás ellen ad védettséget.
- A HiB oltás a Haemophilus influenzae nevű baktérium b típusa ellen nyújt védelmet, mely kisgyermekeknél okozhat agyhártyagyulladást és más gyulladásos megbetegedéseket.
- PCV 13: A Pneumococcus baktérium ellen ad védettséget, mely többek között tüdő-, középfül- és agyhártyagyulladást okozhat.
12 hónapos korban: PCV13
13 hónapos korban: Bárányhimlő elleni védőoltás (2018. Július 31.-e után születetteknek).
Az oltás csökkenti a fertőzés kialakulásának esélyét, megbetegedés esetén a betegség enyhébb lefolyású lehet. A súlyos szövődmények (például tüdőgyulladás és a bőr bakteriális felülfertőződését) kialakulásának esélye csökken.
15 hónapos korban: MMR
Az MMR oltás a kanyaró, mumpsz és a rubeola/rózsahimlő betegség ellen ad védettséget.
16 hónapos korban: Bárányhimlő elleni védőoltás (2018. Július 31.-e után születetteknek)
18 hónapos korban: DPTa-IPV-HiB

Nem kötelező védőoltások 3 éves korig
6 hetes vagy 2 hónapos kortól: Meningococcus ACWY és Meningococcus B, Meningococcus C
A védőoltás a Neisseria meningitidis baktérium okozta agyhártyagyulladás ellen nyújt védelmet. Az oltásnak két típusa van. Az egyik a kombinált (ACWY) oltás a másik a „B” és „C” törzs elleni vakcina. Az oltások beadásának időpontja és típusa eltérő lehet, ezt mindenképpen gyermekorvossal kell átbeszélni.
2-4 hónapos korban: Rotavírus
A rotavírus súlyos, hasmenéssel és hányással járó gyomor-bélrendszeri fertőzést okozhat, mely kiszáradáshoz is vezethet. Az oltás szájon át adható be.
6 hónapos kortól: Influenza
Szezonális oltás, mely legkorábban fél éves kortól adható be a babának. Az oltást évente ismételni kell. Magyarországon az influenza szezon novembertől márciusig tart, így az oltást október-november hónapokban ajánlott beadni.
12 hónapos kortól: Kullancs-encephalitis, Hepatitis A
A kullancs-encephalitis (agyvelőgyulladás) vírus okozta megbetegedés, mely súlyos esetben izombénulással is járhat. A védettség fenntartása 3-5 évenként beadott emlékeztető oltással biztosítható.
A Hepatitis A oltás egy éves kor felett adható be a babának. Ajánlott Ázsiába, Afrikába, Dél-Amerikába történő utazás esetén. Magyarországon a kockázati csoportnak ajánlott (pl.: dializált betegek, vérkészítményt rendszeresen kapó betegek).

Hosszú és rövid távú immunitás
A védőoltásoknak különböző típusai vannak. Ez attól függ, hogy a védőoltás milyen összetevőt tartalmaz.
Élő gyengített kórokozót tartalmazó oltás hosszú évekig, akár egy életre szóló immunitást is adhat bizonyos betegséggel szemben.
Elölt kórokozót tartalmazó oltás rövidebb ideig adhat védelmet és ismétlő oltásra lehet szüksége a babának.
Mi történik az oltás napján, mire számíthatsz?
A gyermekorvos alaposan meg fogja vizsgálni gyermeked, hogy jól van-e mielőtt beadja az oltást. Mindenképpen tájékoztasd az orvost ha a megelőző napokban láz, hasmenés vagy egyéb tünetet észleltél a babánál. Ebben az esetben javasolhatja az oltás elhalasztását a biztonság érdekében. A vizsgálathoz a baba ruháit le kell venni, ezért praktikus, ha olyan ruhába öltözteted, amelyet könnyű levenni és felvenni. Általában az asszisztensnő segít az oltás beadásánál, de ha bátrabb vagy tarthatod a babát a megadott pozícióban a kezedben is, ha gyermekorvos engedi. Az oltás beadása után a baba sírhat, de azonnal magadhoz ölelheted és megnyugtathatod őt. Vidd magaddal a baba kedvenc játékait, mellyel oltás előtti várakozási időben vagy oltás után könnyedén elvonhatod a figyelmét. Nagyobb gyermekeknek gyakran kedveskednek a gyermekorvosok matricával vagy egyéb kisebb ajándékkal.
A legtöbb baba a combjába kapja a védőoltást, elfordulhat, hogy egyszerre több oltásra is sor kerül egy napon belül. De van olyan oltás , amit szájon keresztül kap meg a gyermek. pl. Rota vírus elleni védőoltás

Az oltások kisebb mellékhatásai
Az oltások nagyon biztonságosak, allergiás reakciók kifejezetten ritkán jelentkeznek. Előfordulhat, hogy az oltás környékén duzzadást vagy pirosodást tapasztalhatsz, ebben az esetben javasolt a borogatás. Esetlegesen lázcsillapító készítmény adása is szükségessé válhat az orvos által előírt adagolási javaslat alapján.
Alkalmanként a kisbabák enyhe lefolyású formában elkaphatják azokat a betegségeket, amely ellen beoltották őket, de nem valószínű, hogy ez komoly komplikációkhoz vezet. Ennél sokkal veszélyesebb, ha nem alakul ki az immunitás (védekezőképesség) egy adott betegséggel szemben.
Ha aggódsz, vagy úgy ítéled meg, hogy gyermekednek oltási mellékhatásai vannak, beszélj gyermekorvosoddal vagy védőnőddel.
Tetszett a cikk? Keresd fel a Nutriklub Fogzás és gondozás szekcióját még több információért vagy olvasd el kötelező szűrővizsgálatokról szóló cikkünket. Tapasztalt védőnőnket is bármikor felkeresheted tanácsért. Az életkor alapú Facebook-csoportjainkban pedig olyan anyukákkal beszélgethetsz, akik szintén a fogzással küzdenek - gyere és csatlakozz!
Hogy viselte kisbabád az oltást? Meséld el más anyukáknak, mire számíthatnak a lenti komment-szekcióban!
Más anyukák hozzászólásai (-- db)