Szoptatás: Helyes szoptatási technika
A helyes szoptatási technika
Alapvető fontosságú, hogy a szoptatások nyugalomban teljenek, és kellemes élményt nyújtsanak mind a babád, mind a te számodra. Többféle szoptatási testhelyzet létezik, a kényelmes ruházat, az első időben a meztelen felsőtest és a nyugodt környezet, kényelmes ülő vagy fekvőhely mindegyikhez ajánlott. Kísérletezz bátran a különböző szoptatási pozíciókkal szoptatás közben, hogy megtaláld a nektek kettőtöknek legmegfelelőbb, legkényelmesebb pozíciót. A szoptatós párna nagy segítség lehet a szoptatási időszakban. A szoptatós párna a kisbaba etetése közben tehermentesíti a gerincet, a nyakat és a karokat. A párna segítségével sokkal nyugodtabb, kellemesebb lehet a szoptatás.

A helyes szoptatás jelei
Az első hónapokban a baba gyakran és hosszan szopik. A gyakori, korlátozás nélküli szoptatás jótékony hatással van mind a csecsemő fejlődésére, mind a tejtermelésre. Fontos, hogy a baba jelzéseit figyeld, ne szigorú, órához kötött rendben szoptass, és ne korlátozd a szoptatások hosszát sem. Ezt nevezik igény szerinti szoptatásnak. A szoptatás nem csupán táplálékot jelent a baba számára, hanem megnyugtatást, vigasztalást is, ami szintén azt indokolja, hogy a szoptatások gyakoriságát és hosszát ne korlátozzuk.
Az egészséges, érett, jól szopó babának az első hat hónapban az anyatejen kívül semmiféle más táplálékra vagy folyadékra nincs szüksége (még vízre sem). Az anyatej kisbabád tápláléka és folyadéka is egyben, kizárólagos szoptatás esetén nincs szüksége egyéb folyadékra az anyatejen kívül. Nagyobb folyadékszükségletét gyakoribb szopási igénnyel jelzi. Az első tej szomjoltó hatású így nyári nagy melegben is kínálhatod kisbabád gyakrabban anyatejjel, hagyd hogy igény szerint komfortszopizzon. A baba napi folyadékigényéről itt olvashatsz.
A szoptatás kiemelt jelentőségű a baba fejlődése és immunrendszerének fejlődése szempontjából.
A helyes szoptatás jelei
- tudsz lazítani; a csecsemő egész teste közel van a te testedhez
- füle, válla, csípője egy vonalban van
- a mellkas a mellkas felé fordul; a baba álla érinti a melledet
- a bimbóudvar egy részét is bekapja
- ajkai kifelé fordulnak
- álla hozzáér az emlődhöz
- nyelve körülöleli az emlődet
- orcája szopás közben nem húzódik be
- a baba a száját nagyra nyitotta (a nyelve esetenként látható a mell és az alsó ajak között)
- mindkét ajak, különösen az alsó kifelé fordul (nem szívja be)
- amint a tej ürülni kezd, a baba lassan és nagyokat szív, alsó állkapcsát használva (a fül körüli izmok mozgásából látszik)
- szopás közben a baba hallhatóan nyel, de cuppogás, kattogás nem hallatszik.
Főként az első hetekben bizonytalan lehetsz a szoptatásban, ami teljesen természetes. Meg kell tanulnod melyik testhelyzet megfelelő számodra, hogyan helyezkedik el kisbabád jól a mellen. Nagyon fontos, amikor szoptatás közben hangos cuppogó hangot hallasz vedd el kisbabádtól a melled, mert ez a cuppogó hang jelzi nem jó a szopizási technikája ,nincs megfelelően a szájában a mellbimbó. Majd próbálkozz újra mellre tenni a csecsemőd. A cuppogó hang következtében levegő kerülhet a kisbaba pocakjába, ami hasfájáshoz is vezethet. A levegő feszítheti a baba pocakját, nyugtalanná válhat szoptatás közben. A nem megfelelő szopási technika következtében a mellbimbó is könnyen sérülhet.

Honnan tudhatod, hogy helyesen szoptatsz?
- A baba ritmikusan szopik, szopás közben ritmikusan és tónusosan mozog a füle és az állkapcsa, észrevehetően, sokszor hallhatóan nyel. Testtartása ellazult, ajkán tejcseppek jelenhetnek meg, szopás után elengedi a mellet, elégedett, elalszik.
- Élettani súlyesése a 3. nap után megáll.
- A negyedik naptól kezdve széklete már nem magzatszurok (mekónium), hanem folyékony vagy krémes állagú, eleinte zöld, majd sárgás színű. Az első hat hétben legalább 3-4 székletürítése van naponta, később ritkábban, akár 7-10 naponta is lehet, amennyiben kizárólag anyatejet vesz magához. Itt olvashatsz többet az anyatejes csecsemő székletéről! A babaszéklet útmutatóban a zöld székletről és egyéb baba széklet típusokról is információt kaphatsz és azt is megtudhatod, mikor javasolt orvoshoz fordulni.
- A negyedik naptól legalább naponta 5-6 alkalommal világos színű vizeletet ürít.
- Életkorának és alkatának megfelelően gyarapszik, hossza, fejkörfogata nő. (Amennyiben kétséged van, próbáld ki fejlődési kalkulátorunkat!) Súlygyrapodás-hssznövekedés. A Percentilis görbék jelentéséről és szerepéről itt olvashatsz.
Mit érezhetsz szoptatás alatt?
- szoptatás kezdetén rövid ideig tartó diszkomfort, ami a szülést követő napokra korlátozódik,
- a mell puhábbá válik a szoptatás végére,
- a tejleadáskor kiválasztott oxytocin méhösszehúzódást, szomjúságérzetet okozhat,
- a szoptatás alatt relaxáltnak érezed magad és álmossá válhatsz,
- gyermekágyi folyásod felerősödik,
- a másik emlőből tejcsepegést tapasztalsz.

Lenőtt nyelv, rövid nyelvfék
Elég gyakran előfordul a kisbabák körében, hogy a nyelvfék, ami a szájüreg alsó részét köti össze túl rövid, esetleg túl feszes. Ennek következtében a nyelv mozgása akadozottá válhat. A lenőtt nyelv okozhat a babánál szoptatási nehézséget, valamint az édesanyánál is könnyebben kialakulhat ez miatt mellgyulladás. A baba nem jut elegendő anyatejhez, éhes marad, sírdogálhat, nem tud a rövid nyelvfék miatt hatékonyan szopizni. Ez anyatej hiányában a tápszerrel táplált babák esetében is okozhat táplálási nehezítettséget.
A lenőtt nyelv kezelése
Amennyiben szakember megállapítja, hogy valóban fennáll ez a probléma a babánál, ambulánsan végezhető, rövid beavatkozásra is sor kerülhet. A szakorvos felcsípi a nyelvféket, ezáltal a nyelv mozgása könnyebbé válik. A beavatkozás nagyon rövid ideig tart és néhány perc elteltével már szopizhat a kisbaba. A nyelvfék felvágása után rövid időn belül látható javulás. A baba ügyesen megtanul helyesen szopizni és a kedve is sokkal jobb lehet. A lenőtt nyelv öröklődő is lehet.
Hogyan ellenőrizheted kisbabád nyelvét?
Alaposan moss kezet és tedd az ujjad a baba szájába. Amikor elkezdi szopizni figyeld meg a nyelve túllóg-e az ínye vonalán. Amennyiben nem éri el az íny vonalát valószínűleg lenőtt nyelv áll a háttérben.Mindenképpen kérd szakember segítségét.
A lenőtt nyelv következménye lehet:
- evés probléma
- az evés probléma fennállhat a hozzátáplálás során is, ha nem derül ki időben
- fogazat nem megfelelő kialakulása (távolság lehet az alsó metszőfogak között)
- beszédfejlődési probléma
Arcizom probléma, mint szoptatási nehézség
Mindenképpen jelezd szakembernek, ha az alábbi jeleket figyeled meg kisbabádnál.
- Ha újszülött babád hamar elfárad a szoptatás során. Néhány perc aktív szopizás után hosszabb pihenőre van szüksége.
- Keveset szopizik, evés közben nyugtalan, sírdogál.
- Ha csak is az egyik mellből szeret szopizni.
- Szoptatás közben furcsa hangot hallasz, mint cuppogás, levegővétele nehézkessé válik.
A háttérben állhat a baba nem megfelelő szopási technikája, de előfordulhat arcizom rendellenesség, valamint fej tartási probléma is. Ebben az esetben gyógytornász szakember tud segíteni, aki szükség esetén speciális technikával oldja az arc , nyelv mozgató izmaiban lévő kóros feszüléseket, letapadásokat. A táplálási nehézség ezáltal fokozatosan megszüntethető.
Kezdetben a szoptatási nehézségek miatt előfordulhat, hogy lefejt anyatejet kap kisbabád. A cumizavar elkerülése érdekében a svéd itatópohár sokat segíthet, melyről itt olvashatsz. A szoptatás ideje alatt számos vitaminból és tápanyagból többre van szüksége az édesanyának, ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a Vitaminpótlásra és Táplálkozásra szoptatás alatt. Innen akár Szoptatós Étrendünket is letöltheted!
Hasznosnak találtad a cikket? Keresd fel a Nutriklub Szoptatás szekcióját még több információért vagy olvasd el Tiltott ételek listája szoptatás alatt cikkünket. Az életkoralapú Facebook-csoportjainkban pedig olyan anyukákkal beszélgethetsz, akiknek gyermeke a Te kisbabáddal egyidős - gyere és csatlakozz!
Igény szerint szoptatsz? Hogy működik nálatok? Meséld el kommentben!
Más anyukák hozzászólásai (-- db)