A szoptatós étrend és életmód
A szoptatós étrend és életmód fontossága a szoptatás alatt
A megfelelően táplálkozó anyák teje folyamatosan jó minőségű, és a gyakori szoptatás garantálja a bőséges tejelválasztást. A termeléshez szükséges kalória kilencven százaléka arra fordítódik, hogy a tej a csecsemőhöz áramoljon, míg a fennmaradó 10%-ot az anyai test a tejképzés folyamatához használja fel.
A szoptató nőknek napi ötszáz többletkalória fogyasztása javasolt, és ezen belül 20 gramm legyen a fehérjetartalom. A többletkalória fedezi a tejtermeléshez szükséges energiának a kétharmadát, míg a többi a terhesség során felhalmozódott zsírraktárakból származik. Ez a tejelválasztásra való felkészülés természetes módja. Itt letöltheted 2 hetes, dietetikus szakértőnk által összeállított Szoptatós Étrendünket!
A helyes táplálkozás a szoptatás alatt
Változatos ételek fogyasztásával biztosíthatod, hogy elegendő tápanyaghoz jusson szervezeted. Nem kell korlátozni az étrendet csupán néhány zöldségre vagy szigorú hús- és burgonyadiétára. A szoptató nők többsége azt tapasztalja, hogy mindent ehet, amit szeretne, anélkül, hogy bármi hatása lenne a csecsemőjére. Ha úgy tűnik, hogy összefüggés van a rendszeresen elfogyasztott étel és a csecsemőn megjelenő tünetek között, akkor érdemes 14-21 napra kiiktatnod azt, vagy azokat az ételeket az étrendből. Ha a tünetek megszűnnek, akkor eredményes volt a diéta! A szoptatás alatt óvatossággal fogyasztandó ételek listáját itt találod!
Az általános magyar táplálkozási szokásokat figyelembe véve bizonyos vitaminokból valamennyien keveset fogyasztunk, miközben a szoptató édesanyáknak 30-57%-kal többre van szükségük egyes vitaminokból és ásványi anyagokból. A szoptatás alatti vitaminpótlásról itt olvashatsz többet! A szoptató nőnek többletfolyadékra van szüksége ahhoz, hogy csecsemőjének tejet termeljen, de nem szükséges, hogy az tej legyen. Nagyobb mennyiségű folyadék (3 liter feletti) fogyasztása nem növeli a tejmennyiséget, kivéve, ha az anyánál kiszáradás veszélye áll fent. A szervezet folyadékszükségletén felüli erőltetett folyadékbevitel csökkenti a tej mennyiségét!
Fogyókúra, diéta a szoptatás alatt
A rendszertelen étkezés, divatos fogyókúrák és a gyors testsúlycsökkenés gondot okoz a szoptató anyáknak. A testsúlycsökkenés során a méreganyagok felszabadulnak, a vérbe jutnak, és mennyiségük emelkedhet az anyatejben. Sajnos ezek a szennyező anyagok a modern élet velejárói, ha csak lehet, ne tegyük ki csecsemőnket ilyen veszélyeknek. A rendkívül magas fehérje – alacsony szénhidrát étrend ártalmas lehet, mert azok az anyagok, amelyek az anya megváltozott anyagcseréjéből származnak, bejutnak az anyatejbe. Bármilyen erőteljes testsúlycsökkenés a tejelválasztás csökkenését vonhatja maga után. Gyógynövényteákra és azok bizonyos alkotóelemeire érzékeny lehet a csecsemő.
Alkohol fogyasztása szoptatás alatt
Nagyobb mennyisége gátolja a tejleadó reflexet. Átjutva a tejbe aluszékonyságot, lassabb gyarapodást, idegrendszeri fejlődés visszamaradását eredményezi. Az anyatejben az alkohol szintje a fogyasztás után 30-60 perccel a legmagasabb, étellel együtt fogyasztva 60-90 perc után. A fejés nem segít az alkoholszint csökkentésében.
Koffein fogyasztása szoptatás alatt
Az anyai mennyiség 0,5%-a jut át a babába. A megfigyelések azt igazolják, hogyha az anya legfeljebb 400 milligramm koffeint fogyaszt, az átlagos csecsemőnél nem kell mellékhatásokkal számolni, a túladagolás azonban olyan mértékig igénybe veheti a kisbabát, hogy mérgezési tünetek is mutatkozhatnak rajta.
Koffein-túladagolás tünetei: izgatottság, éberség, izzadás.
Koffeinmennyiségek:
- egy csésze filteres feketekávé, kb. 150 ml: 60-100 mg koffeint tartalmaz
- egy csésze fekete tea, 150 ml: 20-50 mg theobromint tartalmaz
- 10 dkg tejcsokoládé 6 mg theobromint tartalmaz
- egy liter Coca-Cola kb. 520 mg koffeint tartalmaz
Dohányzás szoptatás alatt
Az anya dohányzása:
- csökkenti a tejmennyiséget
- csökkenti a tej zsírtartalmát
- gyengítheti a tejleadó reflexet.
A nikotin rendkívül gyorsan átmegy az anyatejbe, koncentrációja az anyatejben az anyai vérplazmában mérhetőnek háromszorosa is lehet, felezési ideje pedig kilencven perc, vagyis egy adott érték másfél óra alatt csökken a felére. A napi sok szál cigarettát elszívó anya tehát gyakorlatilag állandó nikotinhatásnak teszi ki csecsemőjét. És akkor a cigarettában található többi mérgező anyagot még fel sem soroltuk.
Problémák a kisbabánál
- gyakran hány, sír, keveset alszik
- gyarapodása sokszor nem kielégítő
- gyakoribbak a felső légúti fertőzések, az asztma
- a dohányos szülők gyerekei felnőttkorukban gyakrabban válnak maguk is dohányosokká
Ha ráadásul a családtagok a kisbaba jelenlétében dohányoznak, az anyatejen keresztül felvett nikotin mennyiségét a passzívan belélegzett adag is növeli.
Kábítószerek fogyasztása szoptatás alatt
A szakirodalom és az érvényben levő ajánlások szerint kivétel nélkül valamennyi kábítószer fogyasztása tilos a szoptatás idején, ez a marihuánára és a hasisra is vonatkozik.

A helyes életmód a szoptatás alatt
- Testedzés: mérsékelt testedzés megengedett. Különösen erős edzés után megemelkedik a tejsavszint, ez változást okoz a tej ízében, erre oda kell figyelni.
- Szaunázás nem ellenjavallt szoptatás alatt, de ne legyen túl forró. Az elveszett folyadékot pótolni kell.
- Napozás nem ellenjavallt, utána zuhanyzás javasolt.
- Szoláriumozni lehet, azonban arra kell figyelni, hogy a mell ne égjen le.
- Gyógyfürdők használata szoptatás alatt nem ellenjavallt, az általános higiénés szabályok megtartása mellett.
- Az éjszakai gondoskodás, együtt alvás
Megszületett a gyermek, megváltozik az életünk. Sokszor tapasztaljuk, hogy nekünk nagyobb az alvásigényünk, mint a csecsemőnek. Sokszor érzik a szülők magukat kialvatlannak. Úgy tűnik a szülőknek, gyermekük felcseréli a nappalt az éjszakával. A csecsemőknél körülbelül 3 hónapos korukra alakul ki, hogy az ébrenlétet a nappalhoz, az alvást az éjszakához kössék. Az alvásnak két fázisát különböztetik meg, az aktív és a nyugodt alvást. A gyerekek alvása eltér a felnőttekétől. A felnőttek alvásának 20-25%-a az aktív, a csecsemőknél viszont 45-50% az aktív alvás, 10-15% átmeneti fázis és 35-45% csak a nyugodt alvás.
Ha belegondolunk, a magzati élet során gyermekünk folyamatosan hozzájut a számára szükséges táplálékhoz, és folyamatosan érzi az anya melegét. Nincs szüksége jelzésre. A szülést követően ez a biztonság, „önkiszolgálás” megszűnik. Ahhoz, hogy időben tudjunk reagálni gyermekünk jelzésére éjjel is, több mód van. Az egyik, mikor bevisszük magunkhoz a családi ágyba. Ez évekig tabu volt és tiltott dolognak számított. Napjainkban ismét előtérbe került. Természetesen megvannak a biztonsági feltételei. A másik módszer, mikor az ágy mellé tesszük rács nélkül vagy letolt ráccsal a babaágyat. Mindenképpen célszerű egy szobában aludni a csecsemővel. Természetesen ennek mindig a család döntésének kell lennie. Töltsd le most azonnal Szoptatós Étrendünket!
Hasznosnak találtad a cikket? Keresd fel a Nutriklub Szoptatás szekcióját még több információért, vagy olvasd el a helyes szoptatási technikáról szóló cikkünket. Az életkoralapú Facebook-csoportjainkban pedig olyan anyukákkal beszélgethetsz, akiknek gyermeke a Te kisbabáddal egyidős - gyere és csatlakozz!
Hogy alakítottad ki az étrendedet szoptatás alatt? Van egy jó recepted? Írd meg kommentben más édesanyáknak!
Más anyukák hozzászólásai (-- db)