Szoptatós hálóing, melltartó, párna
A várandósság idején tested folyamatosan változik. Nem csak a pocakod növekszik, hanem a mell mérete is megnagyobbodik, hiszen készül a kisbabád táplálására. A terhesség során a megnövekedett mell és pocak mérete miatt az izmokra, ízületekre, kötőszövetekre hatalmas teher nehezedik, ezért is fontos a megfelelő kismama fehérnemű kiválasztása, hogy minél jobban tehermentesítsd a szervezeted.
Szoptatós hálóing
Melyik a legpraktikusabb szoptatós hálóing?
A jól megválasztott szoptatós hálóing sokat segíthet a kisbabád táplálásában. Persze mindenkinek más típusú hálóing válhat be. A szoptatós hálóingeknek két fajtája ismert. Vannak elöl gombolós hálóingek és vannak olyan fazonok, amikből könnyedén ki lehet bújtatni egyetlen mozdulattal a mellet. Olykor a gomb nélküli megoldás praktikusabb, hiszen egy másodperc alatt a baba már anyatejhez juthat, valamint sokkal diszkrétebbé válik a szoptatás, a mellek nem láthatóak mindenki számára. A gombok kigombolásával időnként meggyűlhet a bajod. Ez főként az éjszakai etetéseknél fordulhat elő. Legyen több szoptatós hálóinged, hiszen a szoptatás első heteiben izzadékonyabb lehetsz, valamint a balesetek is gyakoriak lehetnek. Pl. a baba lebukja, az anyatej csöpögni kezd.
Tudtad? A szoptatás kiemelt jelentőségű a baba fejlődése és immunrendszerének fejlődése szempontjából.
Válassz kényelmes szoptatós melltartót!
A szoptatós melltartó kiválasztásában soha ne a divat ösztönözzön, hanem arra figyelj, hogy minél kényelmesebb viselet legyen számodra. A jól megválasztott melltartó kényelmesen körbefogja a melled, a mell adottságainak, méretének megfelelő és hónaljban sem szoros. A legtöbb szoptatós melltartó a sportmelltartóhoz hasonlít. Széles, lecsatolható pánttal vannak ellátva, mely fokozottan tartja a megnövekedett mell méretét és alátámasztja a kötőszöveteket is. A széles vállpántok tehermentesítik a vállat, tarkót és a nyaktájékot is. A legtöbb szoptatós melltartó a mell alatt egy anatómiailag kialakított pánttal van ellátva, mely nem gyakorol nyomást a has felső területére. Ha a kötőszövet kollagén rostjai megnyúlnak, elszakadnak, a mell nagyon megereszkedik, elveszíti tartását és kialakulnak a mell bőrén a terhességi csíkok vagy más néven striák. Az egy kézzel könnyedén lecsatolható pánt segítségével egy mozdulattal anyatejhez juthat kisbabád és folyamatosan az öledben tarthatod, miközben egyik mellről a másikra helyezed át.
A szoptatós melltartó anyaga
A szoptatós melltartó anyaga többféle lehet. Kedveltek a 100% pamutból készült darabok. Ugyanakkor a pamut elasztán anyaggal keverve sokkal rugalmasabb, jobban tartja a mellet és kisebb mellméret változás esetén is könnyedén igazodik a mell formájához. A varrás nélküli kialakítás előnyösebb, hiszen nem irritálja az érzékeny mellbimbót. A mikroszálas, légáteresztő, selymes tapintású anyagból készült szoptatós melltartó előnye, hogy nem tárolja a nedvességet, hanem elvezeti a test bőréről és biztosítja a bőr optimális hőmérsékletét.
Mikor vásárold meg a szoptatós melltartót?
A szoptatós melltartót a szülés várható ideje előtt 2-3 héttel érdemes megvenni. A melltartó kosár mérete egy számmal mindenképpen legyen nagyobb, mint az éppen akkor viselt melltartó kosármérete.
A szoptatós párna
A szoptatós párna nagy segítség lehet a szoptatási időszakban. Hatalmas választékkal találkozhatsz a bababoltokban. Mindig a saját ízlésed és igényeid vedd figyelembe, viszont praktikus olyan darabot választani, aminek a huzata levehető, mosható és utántölthető.
Miért jó a szoptatós párna?
A szoptatós párna a kisbaba etetése közben tehermentesíti a gerincet, a nyakat és a karokat. A párna segítségével sokkal nyugodtabb, kellemesebb lehet a szoptatás. Csakis a kisbabádra tudsz figyelni, hiszen nem kell erőből tartanod őt. Bármeddig maradhattok kényelmesen összebújva. A legtöbb szopi párna mikrogyöngyökkel és tönkölypelyvával van megtöltve, melynek köszönhetően könnyen formálható, így olyan alakúra gyűrheted, amilyenre csak szeretnéd. A legegyszerűbb szoptatós párna úgy néz ki, mint egy nagy, tömött hurka. Félkörívet kell formálni belőle és így tekerheted magad köré. Vannak olyan párnák, amik pánttal köthetők át a testen, így megakadályozzák a párna elcsúszását.
Ha kisbabád hasfájásra hajlamos, fektesd rá hassal a szoptatós párnára (soha ne hagyd magára), így enyhülhetnek a baba görcsei. A mikrogyönggyel tömött szoptatós párnák jó hőszigetelők, a baba testmelegét visszasugározva csökkentik a hasfájás okozta fájdalmakat. A tönkölypelyvának szintén gyógyhatása van.
A szoptatás ideje alatt számos vitaminból és tápanyagból többre van szüksége az édesanyának, ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a Vitaminpótlásra és Táplálkozásra szoptatás alatt. Innen akár Szoptatós Étrendünket is letöltheted!
Hasznosnak találtad a cikket? Keresd fel a Nutriklub Szoptatás szekcióját még több információért, vagy olvasd el a szülés után a kórházban töltött napokról szóló cikkünket. Az életkoralapú Facebook-csoportjainkban pedig olyan anyukákkal beszélgethetsz, akiknek gyermeke a Te kisbabáddal egyidős - gyere és csatlakozz!
Van jó tanácsod más anyukák számára? Neked mi vált be? Meséld el kommentben!
Más anyukák hozzászólásai (-- db)