Tej és tejtermékek 1 éves babáknak
Tej- és tejtermékek 1-3 éves kor között
A tej és a tejtermékek fogyasztása része étkezési kultúránknak. Isszuk magában, kakaóval ízesítve vagy csak a reggeli kávéhoz. A legtöbb édesanya igyekszik mielőbb bevezetni a tejtermékeket a gyermek étrendjébe. Azonban 1 év felett is kiemelt figyelmet igényel a tejtermék.
A tej és tejtermékek a baba és a tipegő étrendjébe történő bevezetése során a következő szabályokat érdemes követni, mivel az 1 éves kor előtt és túl nagy mennyiségben bevezetett tejtermékek magas fehérjetartalmuk miatt megterhelhetik a gyerekek emésztőrendszerét és veséjét. Számos szakember pedig csak 3 éves kor után ajánlja a tehéntej vagy egyéb állati tej bevezetését!
Mikor vezesd be az egyes tejtermékeket a tipegő étrendjébe?
Az alábbiakban összefoglaljuk, mely tejterméket, mikor ajánlott bevezetni a gyermek étrendjébe – Töltsd le kinyomtatható Hozzátáplálási Táblázatunkat, hogy a lista mindig kéznél legyen!
Ha a családban előfordult allergiás megbetegedés, akkor egyéves kor után gyermekorvossal egyeztetve kezd el a tejtermékek bevezetését, azaz 1 éves korig se joghurt, se egyéb tejtermék nem adható.
A legfrissebb Egészségügyi szakmai irányelv - Az egészséges csecsemő (0-12 hónapos) táplálása javaslata alapján a tejtermékek fokozatosan bevezethetők a baba étrendjébe a hozzátáplálás megkezdését követően. Az első évben főként a kefir és natúr joghurt, sovány sajt és túró bevezetése javasolt az étrendbe.

A gyümölcsjoghurtok, tejföl, vaj és vajkrémek bevezetése 1 éves kor után javasolt. Azonban alaposan olvasd el az összetevőlistát, mert tartalmazhat olyan összetevőt, amely adása még nem ajánlott egy éves kor felett sem.Tudtad? Az 1-3 éves magyar kisgyermekek 42%-a nem fogyaszt kalciumot*, mely hozzájárul a csontok és fogak egészséges fejlődéséhez. A Milumil Junior ital – az egészséges, kiegyensúlyozott étrend részeként – hozzájárulhat a gyermeked számára szükséges kalciummennyiség 100%-ának biztosításához (napi 500 ml elfogyasztása esetén).
3 éves kor után már több tejterméket is bevezethetsz gyermeked étrendjébe:
- zsírosabb sajtok, krémsajtok
- kecskesajt
- juhsajt, juhtúró
- túrórudi és egyéb tejdesszertek, pl. tejberizs, puding, tejkrém, krémtúró (esetleges hozzáadottcukor-tartalmuk miatt csak korlátozott mennyiségben, próbáld ki inkább a cukormentes termékeket)
- tehéntej (1 éves kor alatt semmiképp nem ajánlott. Számos szakember kifejezetten javasolja, hogy várjátok meg a baba 3 éves korát), illetve a tehéntejből készített egyéb italok, pl. kakaó
Hogyan vezesd be a tejtermékeket a baba étrendjébe?
A tejtermékek bevezetésénél egy éves kor felett is a fokozatosság javasolt. Minden új tejterméket külön vezess be a kisded étrendjébe és 3 nap teljen el két új íz bevezetése között. Először csak kisebb adagokban, 1-2 kanállal kínáld meg gyermeked, és napról napra emelheted ezt a mennyiséget. Ahogy a többi új íz bevezetésénél, javasoljuk, hogy tízóraira kóstoltasd meg a gyermekkel a tejtermékeket. Ez azért jó, mert napközben tudod figyelni a baba reakcióját az új étel adására.
Amennyiben bármilyen tünetet észlelsz, pl: székletprobléma, kiütés, akkor azt jelezd a gyermekorvosodnak. Abban az esetben, ha a baba tejfehérje-allergiás vagy tejcukorérzékeny, esetleg érzékeny, száraz bőre van, a tejtermékek bevezetésével érdemes várni mindaddig, amíg a gyermekorvos nem javasolja!
A baba és a tehéntej
A tejalapú táplálás fontos a kisgyermek táplálkozásában, egészen 3 éves korig napi legalább 500 ml tejalapú táplálék adása javasolt. A tejalapú táplálék lehet anyatej, annak hiányában, egyéves kor felett javasoljuk a Junior italokat, gyerekitalokat. Számos szakember a tehéntej vagy egyéb állati tej bevezetését a baba étrendjébe csak 3 éves kor felett javasolja. A Junior ital az 1-3 éves gyerekek szükségletének megfelelő mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat és vitaminokat, így átmenet lehet a szoptatás és a tehéntej bevezetése között, illetve folytatása lehet a tápszer adásának. Olvass itt többet a tejalapú táplálékokról.
A baba és a gyerekitalok
A tejalapú Junior italok az 1-3 évesek tápanyagigényeinek megfelelően tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat, a vegyes, kiegyensúlyozott étrend részeként javasoljuk fogyasztásukat. A Milumil Junior italok C- és D-vitamin-tartalma hozzájárul az immunrendszer egészséges működéséhez, ezenkívül vas- , jód- és cinktartalmuk is igazodik a gyermekek napi igényéhez. Napi két pohár (500 ml) Milumil Junior itallal fedezhetjük a kisgyermek napi D-vitamin-szükségletének 100%-át. Friss gyümölcs és zöldség hozzáadásával ízletes turmixok is készíthetők a gyerekitalokból, kakaónak is elkészíthetők.
*Forrás: 0-3 éves csecsemők, kisdedek és a szoptatós anyák táplálkozási felmérése, TNS Hoffmann – Nutricomp, 2015
Tetszett a cikk? Keresd fel a Nutriklub Tipegőtáplálás szekcióját még több információért, vagy olvasd el a Mi az a gyerekital c. cikkünket. Tapasztalt védőnőnket is bármikor felkeresheted tanácsért. Az életkoralapú Facebook-csoportjainkban pedig olyan anyukákkal beszélgethetsz, akik szintén nagy figyelemmel kísérik gyermekük fejlődését - gyere és csatlakozz!
Nálatok milyen tejtermékeket kap már az 1 éves baba? Meséld el kommentben!
Más anyukák hozzászólásai (-- db)