Hízás, súlygyarapodás a terhesség alatt
A hízás terhesség alatt egészséges, természetes és szükséges dolog, de számos tényező befolyásolhatja. Léteznek ajánlások, amelyek segítenek a saját terhességi testsúlyod megítélésében. A hétről hétre felszedett kilók száma legalább annyira fontos, mint a teljes súlygyarapodás terhesség alatt.
Mindazonáltal a túlsúly és a soványság is veszélyeztetheti a babát. Olvass tovább, hogy megtudd, milyen mértékű hízás az ideális a baba megfelelő fejlődése és a Te egészséged érdekében.
A hízás terhesség alatti megoszlása. Honnan jön a többletsúly?
A felszedett pluszkilók nagyrészt a magzat, illetve a fejlődése érdekében bekövetkezett változások következtében jönnek létre:
- Az újszülött baba súlya: Az újszülött babák várható születési súlya 2800–4000 g között van.
- A magzatvíz: Az anyaméhben a kisbabádat magzatvíz veszi körül, melynek a mennyisége a fogantatás utáni hetektől fokozatosan emelkedik egészen a 28. hétig. A 28–36. hét között a magzatvíz mennyisége nem változik, de ezt követően, ahogy közeledik a születés időpontja, a magzatvíz mennyisége csökkenni kezd.
- A méhlepény: A méhlepény a magzattal folyamatosan növekszik, a súlya körülbelül 500 g.
- A méh növekedése: A méh súlya is folyamatosan emelkedik, ahogyan a kisbabád növekszik a pocakodban. Kezdetben a méh súlya 40 g, a várandósság végére pedig elérheti a 800 grammot is.
- A mell mérete: A kebelméreted is folyamatosan változik, a 9. hónapra akár 2-3 számmal nagyobb melltartóra is szükséged lehet, ezzel készül a tested a szoptatásra.
- Egyéb tényezők: Szervezetedben megnövekszik a vér és víz mennyisége, valamint az izomtömeg és a zsírréteg is növekszik. Az izomtömeg növekedés a nagyobb súly miatt is bekövetkezik, főleg a hátizomzat érintett, hogy ellen tudjon tartani a súlypont változásnak. Hátizomerősítő gyakorlatokat már a terhesség elején is javasolt végezni!
- A zsírszövet változása is egyéni, függ a terhesség alatti mozgástól és táplálkozástól, de optimális esetben tested már a szoptatásra is tartalékol.
A hízás üteme a terhesség alatt
Súlygyarapodás terhesség alatt – Első trimeszter
Az első trimeszterben azoknál az anyukáknál, akik sokat vannak rosszul, émelyegnek, hánynak, általában minimális súlygyarapodás vagy akár súlycsökkenés figyelhető meg. Általában 1–3 kg a súlygyarapodás mértéke az első 3 hónapban, azonban előfordulhat, hogy a rosszullétek következtében a kismama ugyanennyit veszít a súlyából. A maximális gyarapodás összességében nem haladhatja meg a 10–12 kg-ot, ha egy magzattal várandós a kismama. Nehéz ezért a maximumot már itt megállapítani, ugyanakkor 5 kg hízás az első trimeszterben már nagy kockázatot rejt magában, főleg a terhességi diabétesz miatt.
Súlygyarapodás terhesség alatt – Második trimeszter
A második trimeszterben hetente 300–500 g a várható súlygyarapodás terhesség alatt. Azoknál az édesanyáknál, akik a várandósság kezdetén már pluszkilókkal indultak, kisebb mértékű hízás figyelhető meg, és a nagyon vékony anyukákra a havi 500 g gyarapodás jellemző. Mivel nincsenek általános értékek, javasoljuk, próbáld ki a testtömegindexet és az ikerterhességet is figyelembe vevő Terhességi Hízás Kalkulátorunkat!
Súlygyarapodás terhesség alatt – Harmadik trimeszter
A harmadik trimeszter első két hónapjában még megfigyelhető súlygyarapodás, melynek mértéke 300–500 g hetente, majd az utolsó hónapban a legtöbb anyuka súlya változatlan, esetleg súlycsökkenés is előfordulhat. Ha mégis történik hízás, az általában a vízvisszatartásnak, vizesedésnek tudható be.
Az ideális testsúlynövekedést kiszámolhatod terhességi kalkulátorunk segítségével, ami egyedi értékeket kalkulál számodra a BMI (testtömegindex) és az ikerterhesség figyelembevételével! A kalkulátort nőgyógyász és dietetikus szakértőnk állította össze!

Súlygyarapodás, hízás terhesség alatt túlsúlyos anyukák esetében – Diéta vagy fogyókúra lehetséges?
A túlsúly növeli a magas vérnyomás, a terhesség alatt kialakuló cukorbetegség és a koraszülöttség kockázatát, illetve a szülési komplikációk kialakulásának valószínűségét. Mindazonáltal a teherbeesés után a súlycsökkentés csak bizonyos mértékig egészséges, mivel ez csökkentheti a baba születési súlyát és veszélyeztetheti egészségét. A fogyókúrázás téged és a babádat is megfoszthat a fejlődéshez elengedhetetlen, kiemelten fontos tápanyagoktól. Egy kiegyensúlyozott, egészséges és változatos ételeket tartalmazó étrend segíthet biztosítani a baba számára a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, emellett pedig a felesleges súly felszedését is megakadályozhatja. Sosem szabad elfelejteni, hogy nem két ember helyett eszel!
Nagyobb túlsúllyal vagy nagyon alacsony testsúllyal kezdett terhesség esetén az első hónapoktól fontos a szoros belgyógyászati felügyelet és a dietetikai konzultáció, annak érdekében, hogy a szükséges súlyváltozás ellenőrzötten történjen.
Nem kizárt, hogy túlsúlyos anyuka kevesebb súllyal megy szülni, mint amivel teherbe esett, de ennek egészséges elérése kizárólag szigorúan ellenőrzött és személyre szabott diétával lehetséges.

Súlygyarapodás, hízás terhesség alatt alacsony testsúlyú édesanyák esetében
Az ideálisnál alacsonyabb testsúllyal kezdett terhesség esetén az első három hónapban az a legfontosabb, hogy minden, eddig akár alacsony szinten lévő vitamin és ásványi anyag bekerüljön a szervezetbe. Kiemelten fontos a magasabb fehérje és az optimális szénhidrátbevitel. A hirtelen nagyobb mértékű hízás is káros lehet, ezért nem szabad sürgetni a súlygyarapodást terhesség alatt. Ilyen esetben is szükséges a szoros kontroll belgyógyász- dietetikus vonalon, mert ugyanúgy fennáll a koraszülés vagy a terhességi cukorbetegség kockázata.
Mindkét szélsőségesebb esetben még a terhesség előtt jó, ha közelítünk az ideális testzsírszázalékhoz. A hormonrendszer működéséhez szükség van egy minimális testzsírtömegre, ez átlagosan 9–16 kg között mozog. Ennél kevesebb és több is képes a hormonrendszert olyan irányba befolyásolni, hogy nehezebb legyen a teherbeesés.
Tetszett a cikk? Keresd fel a Nutriklub Terhességi jelek és tünetek szekcióját, még több információért, vagy ellenőrizd hízásod ütemét azonnal Terhességi Hízás Kalkulátorunk segítségével. Tapasztalt védőnőnket is bármikor felkeresheted tanácsért. Az életkoralapú Facebook-csoportjainkban pedig olyan anyukákkal beszélgethetsz, akik veled azonos időpontra várják babájukat – gyere és csatlakozz!
Te mennyit híztál terhesség alatt? Meséld el kommentben!
Más anyukák hozzászólásai (-- db)